Miłego dnia, dzisiaj jest: sobota, 31 lipca 2021r.

Czym cechuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, którą można podzielić na kilka typów. Jednym z nich jest schizofrenia łatwa. Postać, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej tylko ujemne symptomy, które połączone są z obniżoną aktywnością życiową lub ewentualnie z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, jaka go otacza. Nawet jego osobisty los go nie interesuje. Poza tym przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny oraz bierny. Czuje, że nie jest cząstką społeczeństwa, słabo odczuwa emocje.

Chory izoluje się. Stopniowo pogarsza się jego samopoczucie i traci chęci do życia. Poza tym dostrzegalne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z nieraz rozpoczyna je wyraźnie lekceważyć, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Właśnie dlatego też ten rodzaj schizofrenii uchodzi za dość dotkliwy. Schizofrenia łatwa występuje dość sporadycznie, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. To smutne szanse na wyleczenie są małe. Wielokrotnie uważamy kogoś za dziwaka, a tymczasem może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Należałoby pamiętać, że schizofrenia to choroba ludzka, która czasem pojawia się niespodziewanie, a niekiedy rozwija się długie miesiące oraz nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma żadnych podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeśli w związku z tym w naszej profesjonalnej rodzinie, czy wśród znajomych spostrzegamy, że ktoś zachowuje się inaczej niż z reguły należy zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą naturalnie od razu oznaczać choroby, ale warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku podejrzenia takiej choroby nieodzowna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, jednakowoż jeżeli rzeczywiście lekarz stwierdzi chorobę, nieodzowne będzie leczenie i pobyt w szpitalu. Jeśli wobec tego obserwujemy, że ktoś nam bliski ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy również popada w stany lękowe to trzeba zareagować.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz