Miłego dnia, dzisiaj jest: wtorek, 07 lipca 2020r.

Jak zacząć wspinaczkę? Typy i przyrządy

Branże sportu wspinaczkowego możemy podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; wolno ją kultywować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, bądź ogromnych Himalajach. Ten typ wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak nazywanych rzeczowych zagrożeń, które wynikają ze specyfiki górskiego klimatu, czy też tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to rodzaj wspinaczki, gdzie kosztowny wspinaczkowe są wielokrotnie dusze od liny asekuracyjnej, jaka odmierza rozciągłość jednego odcinka wspinaczki zwanego wyciągiem. Na gigantycznych murach częstokrotność nie występują typowe górskie zagrożenia a wspinacze podczas akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, lub biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt kolosalnych ściankach i ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wysokość tych skał w większości wypadków nie przekracza 50 metrów, w następstwie tego również czas przejścia kosztowny na ogół nie jest dłuższy aniżeli jedna godzina. Doskonale nadaje się do nauczania początkujących.

Aktualnie najpowszechniejszymi użytkowanymi aparatami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich kubki asekuracyjne – wypróbuj wspinaczka. Płytki zrobione są ze stopu aluminium mogą mieć przeróżne kształty, jednak przeważnie są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie indywidualną, to wsuwamy ja jedynie do pojedynczego jednego z otworów. Wsuwa się wybitnie krótko odcinek liny, jaki już po drugiej odsłonie płytki wypada wpiąć do zakręcanego bez żadnych zahamowań karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma prawo być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest nadzwyczaj użytecznym udoskonaleniem, oraz w cienka pętelkę, jaką asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed nadmiernie dalekim przesunięciem się płytki na linie. Sprzętem dalej stosowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, ale wspólnie z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są też znacznie bardziej skomplikowane przyrządy służące do asekuracji, atutem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie blokowana.

Może to też cię zainteresuje: