Miłego dnia, dzisiaj jest: środa, 25 maja 2022r.

Jak zadbać o zabytki? Czyszczenie oraz inne usługi

Katedra Świętego Jana Chrzciciela jest budowlą niesłychanie wysoką, właśnie dlatego też widziana jest z wielu zakamarków całego Wrocławia. Liczy on 91 metrów, co daje jej wysoką pozycję wśród najwyższych budowli całego Wrocławia. Ta gotycka budowla pochodzi z wieku XIV oraz skrywa w swych wnętrzach wiele cennych przedmiotów, jak choćby figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem, czy płytę nagrobną wrocławskiego biskupa Władysława. Katedra ta pozostała znacznie zniszczona w czasie drugiej wojny światowej oraz jej odbudowa i restauracja wymagała obszernego nakładu sił oraz pieniędzy.

Katedra pochwalić może się ładnymi organami, jakie zbudowane pozostały, nota bene, we wrocławskiej Hali Stulecia. W roku 1937 przebudowane zostały przez jednostkę, zajmującą się tego rodzaju instrumentami. Katedra ta uznana została za pierwszy, w pełni gotycki obiekt na obszarze Polski. Jest dzisiaj niezmiernie ochoczo odwiedzana przez rzesze wędrowców nie tylko z Polski, jakkolwiek też Europy i reszty świata. Jest kościołem rzymskokatolickim, odbywają się w nim, również, msze.

We Wrocławiu odnajdziemy bardzo mnóstwo pomników, jakich historia jest niezmiernie zróżnicowana i za każdym razem- równie atrakcyjna. O wszystkie zabytki dba się ze szczególną troską – więcej na Czyszczenie laserem zabytków. Specjalistyczne firmy, jakie zajmują się laserowym czyszczeniem cegły, piaskowca, kamienia naturalnego, metali, aluminium, czy drewna, form wtryskowych, zbiorników zdają sobie sprawę z tego co robią.

Jednym z najbardziej kultowych wrocławskich pomników jest, znajdujący się na ulicy Jatki, pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Na ulicy tej, gdzie dziś znajdują się galerie artystyczne, niegdyś znajdowały się ubojnie zwierzaków i siedziby rzeźników- stąd artystyczny pomysł owego pomnika. Odnajdziemy go niedaleko Starego Miasta. Innym interesującym pomnikiem jest pomnik Pomarańczowej Alternatywy, który przybrał formę małego krasnala. Ruch Pomarańczowej Alternatywy działał we Wrocławiu w czasie wojennym. Swoich pomników doczekali się we Wrocławiu, także, dwaj główni wieszczowie narodu polskiego, czyli Juliusz Słowacki oraz Adam Mickiewicz. Na cmentarzu Świętej Rodziny znajdziemy też pomnik Orląt Lwowskich.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz