Miłego dnia, dzisiaj jest: piątek, 10 lipca 2020r.

Jakim sposobem dobrać obuwie sportowe?

Jednym z fundamentalnych elementów stroju każdego człowieka jest obuwie i niemal każda osoba ma tak zwane buty sportowe, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z tego, iż istnieją różnorodne rodzaje obuwia i mają one różne przeznaczenie. Przy doborze obuwia sportowego, pierwsze co wypada zrobić to zastanowić nad tym, do czego to obuwie będzie użytkowane…

Jeżeli nie uprawiacie sportów wyczynowo jedynie rekreacyjnie oraz Wasze treningi są właściwie rozrywką, to wystarczy się zaopatrzyć w stereotypowe buty sportowe. Mimo to oraz takie uniwersalne buty powinny być poprawnie dobrane. Przede wszystkim należy zorientować się, jaki jest typ naszej stopy – jest to uzależnione od układu sklepienia na stopie.

Jeśli posiadamy tak oznaczane „niskie sklepienie” to naszą profesjonalną stopę określa się mianem stopy pronującej, czyli takiej, która przy połączeniu z podłożem, kiedy ją stawiamy, kieruje się niezwykle do środka. Dla takich ludzi wytwarza się wyjątkowe buty sportowe pronujące dostępne na stronie zamość. Jeżeli tudzież układ sklepienia jest wysoki jest to stopę określa się mianem stopy supinującej, a wobec tego poszukiwane obuwie musi należeć do tej naturalnie kategorii. Ewidentnie jak we wszystkich kwestiach, tak i w typach stóp, wolno wyróżnić też stopy neutralne, na jakie profesjonalne są prawie wszystkie rodzaje butów.

W celu określenia rodzaju stopy nie musimy udawać się do lekarza profesjonalisty. Korzystny nam do tego jest kawałek papieru wielkości stopy oraz sama stopa, delikatnie zmoczona wodą. Po odciśnięciu mokrej stopy na kartce jesteśmy w stanie określić jej typ.

Jeśli odcisk stopy jest niezmiernie wyraźny, na pewno będzie to typ pronujący. Natomiast kiedy ewidentnie widać tylko przód oraz tył stopy, w pewnych sytuacjach połączony cienką nitką, klasyfikujemy się w kategorii stopy o wysokim sklepieniu. W momencie, kiedy na kartce stopa naznaczyła się proporcjonalnie – palce, przód, pięta i połączenie tych szczegółów w całość to wynik ten świadczy stopę neutralną. Kiedy tak właściwie typ stopy jest określony, dobór należytego obuwia to już pestka. Nie zapominajmy, że o to które obuwie jest optymalne dla danego rodzaju stopy, żeby nie narażać jej w czasie uprawiania przeróżnych sportów na przeróżnego rodzaju kontuzje i żeby stopa nie męczyła się za szybko i nie bolał, najprzyzwoiciej dopytać osoby doświadczonej, a w takim razie sprzedawcy.

Może to też cię zainteresuje: