Miłego dnia, dzisiaj jest: sobota, 18 września 2021r.

Jakim sposobem powstała ekonomia oraz PKB?

W przyrodzie człowieka jest aktywność w zbiorowiskach, grupach, w jakich z od czasu do czasu wykształcają się reguły i prawa i hierarchia autorytetów poszczególnych jego członków. Takie zorganizowane grupy zdobyły nazwy społeczności ludzkich. Ich cechą reprezentatywną jest również to, że potrafią wytwarzać bądź też pozyskiwać idealna na wspólny użytek.

Wyższy stopień zaaranżowania społeczności ludzkich znamionuje się między innymi zasadą opodatkowania dochodów wszelkich obywateli. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczane są na zaspokojenie potrzeb całej grupy, czyli edukację, bezpieczeństwo, przewóz itp.

Nim globalne opodatkowanie stało się standardem, funkcjonowały różne inne systemy ekonomiczne – wypróbuj znacznie więcej na parytet siły nabywczej. W czasach, kiedy jedną z norm odniesień interpersonalnych było niewolnictwo właściciel gospodarstwa rolnego, plantacji czy też innego biznesu korzystał z bezpłatnej pracy niewolników. Wynika z tego, iż był on posiadaczem nie tylko nieruchomości, urządzeń niemniej jednak i ludzi. Z czasami okazało się, iż ta pozornie wygodna pozycja plantatora, budowniczego czy też innego przedsiębiorcy ma jedną zasadniczą wadę.

Ludzie zmuszani do pracy niewolniczej nie posiadają zadowalającej motywacji do wykonywania swych zadań słuszny szybko i porządnie, bo nie czerpią z tego jakichkolwiek zysków. Praca niewolnicza była wiec pracą zdecydowanie mało wydajną, a przymus oraz kary cielesne motywacją o dużo niższą aniżeli wynagrodzenie. W czasie gospodarki feudalnej, właściciele rozległych posiadłości ziemskich byli także w pewnym stopniu posiadaczami ludzi zamieszkujących należące do ich majątku wsie.

Chłopi oprawieni byli pracować dla feudała, inaczej odrabiać tak zwaną pańszczyznę. Przypisani byli prócz tego do swoich wsi oraz bez zezwolenia pana nie byli w stanie zmieniać miejsca, w którym żyli. W stosunku do niewolnictwa system feudalny był dla poddanych o tyle lepszy, że nie sprzedawano ich na targach, jak zwierzęta robocze, nie oglądając się choćby na rozbijanie małżeństw oraz rodzin.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz