Miłego dnia, dzisiaj jest: wtorek, 07 lipca 2020r.

Które cechy powinno posiadać dobrze wykonane zdjęcie weselne?

Od paru lat gigantycznych powodzeniem pośród nowożeńców cieszą się zupełnie odmienne od sztampowych sesje zdjęciowe. Po największej części pracują przy nich artyści fotograficy, jacy przygotowują pełną dokumentację zdjęciową obejmującą przygotowania do ślubu, samą ceremonię i wesele.

Fotografia ślubna w totalnie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale spoczywające na podłodze, ostatnie poprawki sukni ślubnej, florystka przyrządzająca bukiecik, pudełko z obrączkami – i wiele, wiele innych szczegółów zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość. Też sama ceremonia ślubna ujawniana jest w inny sposób – wstrząsające zbliżenia, np. jedynie na ręce pary młodej z obrączkami, elementy kościoła z jakimś przykuwającym wzrok detalem, przypadkowe lecz nadzwyczaj wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia ślubna, niezwykle nowatorska, ujawniająca wyjątkowość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze.

Dawne fotografie były niezmiernie statyczne, bez emocji, tylko oraz wyłącznie dokumentujące powstały fakt. Świeżo poślubieni małżonkowie w odcieniu sepii. Miarodajnego dnia spostrzegałam album fotografii ślubnych córki moich przyjaciół, jaki prawdę mówiąc olśnił mnie. Cała sesja zdjęciowa przygotowywana była przez jednego z artystów fotografików młodego pokolenia. Dopiero tu zobaczyłam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, eleganckiej sepii do zatrzymanej w załodze dynamiki ruchu i energii – przetestuj zdjęcia z chrztu Wrocław. Nie było wybranego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków.

Sesja zdjęciowa wyszła na ulicę, gdzie w zwykłym ruchu, gwarze, pośród pędzących samochodów, pędzących się przechodniów zjawiła się młodziutka para, jakby przekazana z innego świata. W szczególe zdjęcia były zachwycające przez uwiecznienie na nich wyraźnie wspaniałego kontrastu – bajecznie ubrana młoda para w bieli i czerni, radosna i świętująca swój dzień, na tle gonionych ludzi, pędzących wozów powszedniej rzeczywistości. Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy połączyć w fantastyczną całość. Wydawałoby się, że miejski ruch nie jest należytym tłem dla śnieżnobiałej sukni, lecz zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle na pewno będą zapamiętane przez oglądających.

Może to też cię zainteresuje: