Miłego dnia, dzisiaj jest: sobota, 18 września 2021r.

Ochrona alpinistów – w jaki sposób o nią dbać?

Kiedyś liny były plecione z włókien naturalnych na przykład z konopi lub sizalu. Nie gwarantowały one jednak dłuższego bezpieczeństwa ze względu na niewystarczającą zdolność absorbowania energii przy odpadnięciu wspinacza. Intifada materiałowa przeprowadziła się także po drugiej wojnie światowej, kiedy to do użycia weszły liny nylonowe, rozciągliwe a równolegle wybitnie odporne na zerwanie. Niewątpliwie nadal trwa ciągły postęp w konstrukcji lin i jakości materiału z którego są wytwarzane.

Dzisiejsza lina wspinaczkowa składa się z rdzenia oraz koszulki, czy oplotu zewnętrznego. Rdzeń skonstruowany jest z wiązek luźno skręconych włókien przenosi główną cześć siły upadku oraz rozciąga się pod obciążeniem. Zasadniczym zadaniem koszulki, poprawnie splecionej jest ochrona rdzenia przed uszkodzeniami. Jednakże oraz ona jest w stanie wytrzymać znaczne obciążenia.

Zdolność pochłaniania energii bierze się z naciągnięcia liny, kiedy zadziała na nią ogromna siła, co uwidocznia portal alpinistyka.pl. Właśnie dlatego niesłychanie istotny jest dobór dobrych parametrów materiału i sposób splecenia i skręcenia pojedynczych włókien. Lina asekuracyjna musi być przymocowana do wspinającego się w właściwy, czyli bezpieczny i komfortowy sposób.

Kiedyś wiązano linę w pasie oraz dzisiaj również się tak robi, jakkolwiek tylko w sytuacjach awaryjnych. W takich sytuacjach stosuje się węzeł skrajny tatrzański, jaki bez jakiegokolwiek ale powinien być zabezpieczony. Poprawniej jest w takiej sytuacji z końcówki liny zrobić prowizoryczne szelki, zabezpieczające przed wypadnięciem. Sama linę wiąże się wówczas na klatce piersiowej, pozyskując w ten sposób prymitywny pas piersiowy. Takie mocowanie to już ostateczne, albowiem w razie opadnięcia następuje miejscowe ściskanie ciała, co nadzwyczaj ekspresowo zakłóca krążenie krwi. Po dosyć krótkim czasie takiego wiszenia, nawet poniżej pół godziny, wolno już strwonić przytomność.

O wiele poprawniej jest w awaryjnej sytuacji sporządzić z liny czy też pelit prowizoryczny wsporek biodrowy oraz tak połączyć go z mocowaniem piersiowym, by przede wszystkim na nim spoczywał ciężar ciała. Ale by w ogóle uniknąć kłopotów po opadnięciu i równolegle posiadać zapewniona a względną wygodę w trakcie wspinania, należy stosować wyjątkową uprzęż .

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz