Miłego dnia, dzisiaj jest: niedziela, 27 września 2020r.

Odmiany blach dachowych – jaką zakupić?

Na stworzonym przez nas rynku jesteśmy w stanie wyróżnić następujące typy blach dachowych: stereotypowe lub ewentualnie tak zwane blachy dachowe innowacyjnej generacji, inaczej blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe sztampowe odnajdują swoje wykorzystanie między innymi w wykonywaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy również izolacji przeciwwilgociowych – przetestuj panele dachowe. Do produkcji pap stereotypowych wykorzystywany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budownicza o gramaturze 333g/m2 bądź też 400g/m2. W zależności od typu blachy dachowe od wierzchniej oraz dolnej strony pokryte są one drobno bądź też gruboziarnistą posypką. Pomimo tego, iż na rynku odnajdują się aktualnie nowocześniejsze rodzaje pap, blachy dachowe schematyczne cieszą się dużą popularnością, a to za sprawą ich ceny.

Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu warstw (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w przeróżnych odcieniach; wodoszczelna mieszanka bitumiczna; osnowa; wodoszczelna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa. Różnica między tymi dwoma typami dotyczy sposobu ich układania. Na spodniej stronie blachy dachowe zgrzewalnej umieszczona została dodatkowa warstwa asfaltu, jaka ma sprzyjać dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem w trakcie stapiania jej palnikiem gazowym. By blacha służyła nam na dłużej wypada układać ją zgodnie z pewnymi wytycznymi występującymi w sztuce budowlanej i w czasie dopisujących warunków pogodowych. Punktem, które w największym stopniu narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Należy tu zwłaszcza uważać na niedociągnięcia obróbek, by w przyszłości wilgoć nie wywoływała zniszczeń i nie dostawała się do wnętrza domu. Blacha użytkowana do pokrywania dachów musi posiadać jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań czy dziur.

Tradycyjne blachy dachowe przykleja się lepikiem czy też klejem na gorąco lub na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych. Reguła układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum jaki się tam mieści topi się, dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a jednocześnie na ogół stosowanym jest zgrzewanie pełnej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe mają tzw. zakład pod następny pas, który w większości wypadków ma szerokość od 8-10cm. Żeby blacha położona była szczelnie należy zgrzewać ją na minimum 8cm na długości oraz 10cm na zakończeniach rolek. Aby zapobiec przesadnemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nazbyt długi.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz