Miłego dnia, dzisiaj jest: wtorek, 04 sierpnia 2020r.

Śmieci – który worek wybrać?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak prędko pionierskie śmieci zapełniają dopiero co opróżnione kosze. To kłopotliwe, w dodatku ceny za wywóz odpadków nie maleją, ale systematycznie rosną. Dużo osób posiadających własne ogródki działkowe bądź prywatne posesje ulega pokusie pozbycia się kłopotu w sposób niezwykle nieprzyjemny i niekorzystny dla otoczenia. Chodzi tutaj bo o spalanie śmieci. Niezwykle drażniący zapach roznosi się na niesłychanie rozległej przestrzeni, a dostający się do oczu dym aktywuje ich łzawienie. Nie jest to jednakowoż dokuczliwość jedynie dla naszych receptorów węchu czy spojówek, gdyż powstające przy spalaniu niektórych tworzyw sztucznych gazy posiadają właściwości toksyczne.

Co więcej nie zapominajmy, że wymienione powyżej przedsięwzięcia są nie bez powodu prawnie zabronione. Jeżeli wobec tego zaobserwujemy tego typu zabiegi na okolicznej działce lub innym terenie, nie musimy posiadać jakichkolwiek wyrzutów sumienia donosząc na truciciela słusznym władzom. Nie dajmy się namówić, że jest to nieszkodliwy oraz także niezmiernie oszczędny sposób utylizacji. Są inne metody uporania się z kłopotem ze śmieciami. Nadmiar wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym może stać się znaczącym problemem.

Należałoby podjąć kilka prostych kroków, żeby ograniczyć ich ilość. Puste kartony po sokach, napojach czy mleku przed wrzuceniem do kosza właściwie rozłóżmy odginając ich podwinięte rogi, a po pewnym czasie zgniećmy. Zajmą o wiele mniej miejsca. Tak samo możemy postąpić z plastikowymi butelkami, przy czym jeśli na opakowaniu jest informacja o przetwarzalności zastosowanego tworzywa wrzucamy je do dobrego pojemnika dla surowców kierowanych do recyklingu – znacznie więcej na Opakowania jednorazowe – Ejedrek.eu. Stare gazety i inne produkty z papieru usuńmy z domu również korzystając z zlokalizowanych przy śmietnikach dzwonków, albo zdajmy w najbliższym skupie makulatury. Zostaje jeszcze kwestia odpadków organicznych. Składując je na kompost zagwarantujemy sobie zachwycający nawóz dla naszych ukochanych roślin na działce. Postępując wedle tych nieskomplikowanych wytycznych na pewno odczujemy, że dręczący nas wcześniej problem ze śmieciami został w kluczowej mierze rozwiązany.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz