Miłego dnia, dzisiaj jest: piątek, 29 maja 2020r.

Uważaj na media – wybieraj wypróbowane źródła informacji

Kiedy pospolity człowiek myślimy o sztuce najczęściej ma na myśl coś niesłychanie fantastycznego, niesłychanie głębokiego i niezwykle niespotykanego, coś co ma szczególną wartość.

Niewątpliwie, prawdziwa sztuka ma wzbogacić osobowość każdego człowieka, a nie ogłupiać. Czy kiedy mówimy o „massmediach” przychodzą nam na myśl takie właśnie takie pozytywne przemyślenia? Chyba raczej nie. I słusznie, ponieważ szablonowe massmedia mają z autentyczną sztuka niedużo wspólnego. Chociaż, bezsprzecznie mają oraz własne pozytywne aspekty, swoje walory. Massmedia dostarczają ludziom wiadomości w sposób skondensowany, prędki i jasny. To właśnie dzięki takim informacjom mamy całkowity rys na tematy tego co się dzieje wokół nas. Dzięki temu kształtujemy własne poglądy, spostrzegamy świat naokoło nas. Niemniej jednak nie bez powodu mówi się, iż media to czwarta władza. I prawdziwością jest, iż środki masowego przekazu mają ogromny wpływ na władzę nad nami. Nie każdy z nas umie selekcjonować wiadomości, niektórzy bezkrytycznie odbierają wydarzenia jakie mają miejsce dookoła nas.

Czasem powinniśmy bardziej krytycznie podejść do wiadomości, jakie serwują nam współczesne media. Nie zawsze każda informacja jest rzetelna o zgodna z prawdą. Nowoczesna telewizja ma za zadanie nie tylko informować widza, jednak dostarczyć mu przed wszystkim relaksu i rozrywki – wypróbuj ważne informacje. Nowocześni odbiorcy są coraz mniej wymagający, a to być może za sprawą właśnie mediów, które dosyć w wielu przypadkach zwyczajnie ogłupiają. Przestajemy chodzić do kina, do teatru, nie czytamy książek a jedynie polegamy na wygodnej papce podanej nam przez współczesne środki masowego przekazu. Skutkiem tego z nieraz zadowalają nas słabe seriale, kiepskie audycje a coraz bardziej wzruszamy się reklamami. Nie mamy również na tyle czasu, żeby racjonalnie i rzetelnie selekcjonować podane nam wiadomości. To co usłyszymy w radiu czy telewizji bierzemy za fakt oraz bezkrytycznie zawierzamy wszystko mediom. A media jakkolwiek nie zawsze podają właściwe informacje, na poziomie.

Współczesny odbiorca bardziej koncentruje się na najnowszych technikach. Niekoniecznie na formie przekazu, czy dana informacja jest odpowiedniej jakości czy wnosi coś szczególnego. Żyjemy ekspresowo, stąd też formy przekazów medialnych są przystosowane do stworzonego przez nas pędzącego życia. Jednakże kiedy mamy chwile czasu ,warto obcować ze sztuką wyższą, jaka uczy nas wrażliwości na otaczający nas świat.

Może to też cię zainteresuje: