Miłego dnia, dzisiaj jest: piątek, 10 lipca 2020r.

W jakim miejscu dzisiaj robić zakupy? Galerie i hipermarkety zapraszają

Znikomi sklepikarze bez pauzy próbują bojkotować budowę kolejnych supermarketów oraz hipermarketów w pobliżu osiedli lokalowych. Boją się, że obszerny punkt sprzedaży, w którym dostać można w zasadzie wszystko, przejmie bez pardonu ich kontrahentów a oni sami stracą jedyne źródło utrzymania – a nie zapominać trzeba, że w małych sklepikach wielokrotnie pracuje cała rodzina oraz w razie wpadki wszyscy jej członkowie stracą pracę. Sklepikarze należycie się boją, bowiem choć robienie zakupów w niewielkim punkcie sprzedaży bez samoobsługi ma swoje niepodważalne walory, to niemniej jednak dziś światem rządzi pieniądz oraz nikt nie przekona zwyczajnego konsumenta, by płacił więcej, jeżeli może zapłacić mniej.

A takie są realia – gigantyczne punkty sprzedaży mają niższe ceny, a ludzie mają pieniędzy coraz to mniej. Kupowanie, a co za tym idzie, również ilość wydawanych na zakupy pieniędzy, maleją. Hipermarkety i dyskonty stosują dumping cenowy, czym przyczyniają się do wyparcia z rynku drobnych handlowców, jacy ze względu na nieduże zamówienia od hurtowników, nie dostają wielkich rabatów a tym samym nie mogą obniżać cen. W stworzonym przez nas świecie przestaje się liczyć uśmieszek na twarzy oraz jakość towaru, a znaczenie ma jedynie oraz wyłącznie cena – za co nie wolno mieć pretensji do przeciętnych ludzi.

Mówi się w pewnych sytuacjach, iż jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. To samo można ogłosić o sieciowych hipermarketach – restauracje. W takim kolosalnym sklepie wolno kupić dosłownie wszystko oraz rzeczywiście, jeżeli pragnie się zrobić ogromne zakupy, to można tam odnaleźć wszystko. Jednakowoż co się z tym kojarzy? Ano to, że jest to punkt sprzedaży niewyspecjalizowany, czyli jeżeli pragniemy zakupić odkurzacz, to niestety nikt nam nie pomoże i nie doradzi mądrze, jaki model wybrać. To samo traktuje kupna ubrań, gdzie nie ma żadnej ekspedientki, jaka wspomogłaby w wyborze odcienia bluzki lub sukienki. Kłopoty także pojawiają się, kiedy nabędzie się jakiś towar, np. elektroniczny, i po jakimś czasie okaże się, że on kiepsko działa – niesłychanie trudno jest wówczas wyjaśnić niezorientowanemu personelowi, na czym polega wada. Teoretycznie są osoby, które zajmują się poszczególnymi działami, jakkolwiek z reguły zajmują się tym, by plakietki z ceną się zgadzały. Kiedy konsument pragnie uzyskać jakąś pomoc, musi długo czekać, a faktycznej pomocy i tak nie otrzymuje, bo nikt nie szkoli sprzedawców, a w dodatku nie są oni przeznaczani do danych działów na stałe oraz niejednokrotnie się zmieniają, w takim razie nie mają możliwość, aby czegoś nauczyć się chociaż przez własne doświadczenia.

Może to też cię zainteresuje: