Miłego dnia, dzisiaj jest: sobota, 18 września 2021r.

Zapożyczenia społecznościowe – na czym to polega?

Social lending to powstała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii kwestia pożyczek społecznościowych, jakie miały stać się praktyczną alternatywą dla pożyczek bankowych. W Polsce taka forma pozyskania dodatkowych środków pieniężnych jest dostępna od niedawna. Mimo to pożyczki społecznościowe nie są zupełną nowością na polskim rynku, choć ich renoma wzrosła zdecydowanie dopiero w minionym czasie.

Czym jednakże są pożyczki społecznościowe? Jest to opcja dla kredytu lub pożyczki udzielanej przez instytucję pieniężną lub bank. Użytkownicy specjalistycznych serwisów oferujących tego rodzaju usługi oferują sobie nawzajem pożyczki, które pozwalają im zarobić więcej niż na bankowej lokacie, w czasie kiedy figura potrzebująca pieniędzy ponosi koszty niższego niż bankowe oprocentowania. Okoliczności udostępnianej pożyczki obie osoby muszą już uzgodnić między sobą, podobnie jak sposób zabezpieczenia należności. Niedziwnymi walorami jakimi mogą się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak uciążliwych formalności, z jakimi mamy do czynienia w bankach oraz prędkość transakcji. W najwyższym stopniu legendarne jest pożyczanie niewielkich kwot, choć zdarzają się oraz pokaźniejsze kwoty. Wobec tego też na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy. Aby chronić użytkowników portali zajmujących się pośredniczeniem w kontaktach pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą współdziałają z wieloma podmiotami – takimi jak specjalistyczne firmy windykacyjne czy biura informacji gospodarczej.

Zapożyczenia społecznościowe są udostępniane na bazie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Portal pobiera prowizję od zawartych umów i na tym zarabia. Wysokość odsetek jest regulowana ustawą antylichwiarską- zatem interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek maksymalnych. Nie zmienia to jednakże faktu, iż pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o dużo więcej niż na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Zatem obie osoby mają duże szanse zdobyć na takiej transakcji.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz