Miłego dnia, dzisiaj jest: czwartek, 11 sierpnia 2022r.

Zioła jako istotny atrybut lecznictwa?

Z czym jednoczy się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami oraz tak jest też rzeczywistości. Zioła w medycynie odgrywają obszerną rolę z powodu ich wielorakich funkcji i właściwości. Gdzie można odkryć dobre zioła? Można je odszukać wszędzie: od pól i łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży morskich. Czy są gatunki ziół, które są wybitnie do siebie podobne jednakże jedne mogą być zagrożeniem dla wigoru a drugie wręcz przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, jest niemało odmian i niejednokrotnie niektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie analogiczne. Jedyne, co ma okazję je odróżnić to występowanie w różnym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii.

Jako przykład zioła podobnego, jakkolwiek mającego te same atrybuty lecznicze wolno podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę aniżeli na przykład szałwia czy dzika róża, ale w regionalnej tradycji leczniczej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one znaczącym detalem w domowej medycynie.

W szeregu przypadków zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub też nawet godłach pojedynczych miast oraz prowincji. Następne skojarzenie powiązane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna – wypróbuj jack herer. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze marynaty w daniach dla ludzi chorych lub wyciągi z ziół w postaci olejków służących zazwyczaj jako podgrzewacze dla ciała.

Kojarzy się to również ze starszymi kobietami ze wsi, jakie wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu poprawnego zioła, aby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najpewniej albo jeszcze w starożytnej Mezopotamii albo w antycznych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, że względu na wszechstronność Chińczyków oraz pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, która powstała na przełomie kilku lat. Czas pomocny na powstanie tej dyscypliny medycyny musiał trwać całe wieki, iż względu na bogactwo ziół w świecie przyrody oraz ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm reaguje na daną roślinę.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz