Miłego dnia, dzisiaj jest: sobota, 18 września 2021r.

Zużywanie machin rolniczych – kiedy wymieniać podzespoły?

Struktura gospodarstw rolnych w stworzonym przez nas kraju jest w dalszym ciągu różna od reszty Europy. Mimo zachodzących siłą rzeczy zmian, w dalszym ciągu dominują gospodarstwa średnie oraz małe, o niezbyt ogromnych dochodach. W gospodarstwach tego rodzaju dowolna inwestycja w sprzęt oraz machiny do produkcji rolnej stanowi poważny problem.

Dlatego też nabywane są wielokrotnie maszyny używane, z drugiej bądź też nawet trzeciej ręki, wymagające stałej konserwacji oraz częstych napraw. Ulegające zniszczeniu części traktorów agrarnych oraz innych maszyn w miarę zużywania w trakcie intensywnej eksploatacji muszą być zastępowane sprawnymi, jakie odnajdziesz na stronie części do sieczkarni. Nie zawsze jest nieodzowność zamontowania fabrycznie oryginalnego zamiennika, najczęściej wystarcza zamiana na część najzwyczajniej w świecie sprawną, nawet używaną.

Najważniejsza w takiej sytuacji jest dostępność części zamiennych oraz możliwość ich zakupienia „od ręki”. Przez możliwość zakupienia trzeba rozumieć nie tylko praktyczną dostępność potrzebnego artykułu, jakkolwiek oraz jego cenę będąca na takim poziomie, aby nie będzie burzyła skromnego budżetu gospodarstwa. Chwila uszkodzenia machiny jest raczej nie do przewidzenia, a zdarza się na ogół w trakcie w najwyższym stopniu napiętych robót gospodarskich, a takie odbywają się sezonowo, w tym samym czasie we wszystkich gospodarstwach.

Właśnie dlatego w momencie awarii oprzyrządowania, bardzo trudno jest o sąsiedzką pożyczkę machiny, bo wszelkie są potrzebne równocześnie. Najlepszym rozwiązaniem byłby portal na miejscu, pracujący non stop. Od czasu kiedy upadły PGR-y oraz zlikwidowano większość spółdzielni produkcyjnych, na dostępny oraz tani warsztat naprawczy trudno liczyć.

Najważniejsza niemniej jednak sprawą jest aby części do ciągników rolniczych i wszystkich w większości wypadków używanych maszyn wolno było kupić jak najbliżej swojej miejscowości. Trudno spodziewać się, żeby punkty sprzedaży firmowe z oryginalnymi markowymi częściami do ciągników były w każdej wsi czy też choćby gminie. Mimo to istnienie jak najgęstszej sieci punktów sprzedaży części używanych, komisowych, jest jak najbardziej realne. Podzespoły muszą być sprawdzane i analizowane przed sprzedażą.

Może to też cię zainteresuje:

Dodaj komentarz